Programator do Nintendo 3DS/NDS, odpalający gry ze starego NDSa

… czyli krótki poradnik dotyczący R4SDHC.

Za czasów starego DSa, istniało sporo programatorów: SuperCard, AceCard, R4 i sporo innych klonów/podróbek. Czy wiesz, że teraz możesz stać się posiadaczem takiego urządzenia i to za cenę około 20 złotych? Programator zadziała i na starym Nintendo DS, jak i nowym 3DSie. A pozwala odpalać gry (romy) z NDSa, jak i wszelki homebrew (emulatory!) jaki był możliwy na Nintendo DS. Na chwilę obecną, zadziała nawet na najnowszym sofcie.

Proszę Państwa, przed Państwem R4 SDHC Dual-Core Real Time Save (ufff…, czyli w skrócie najnowsza wersja starego R4).
Zawartość opakowania:
– programator
– czytnik kart SD
– instrukcji brak
Niestety, karty pamięci (micro-SD) nie ma w zestawie, tą musimy dokupić osobno.

Króciutki tutorial dla zielonych:
– Włóż kartę microSD do czytnika i podłącz do PC. Nie polecam używać czytnika z zestawu, bo to badziewie. Karta może wejść w złą dziurę, na szczęście czytnik jest tak zrobiony, że można go łatwo otworzyć palcem.

"Czytnik" z zestawu.

„Czytnik” z zestawu.

– Sformatuj kartę narzędziem SD Formatter (kliknij Accept, by pobrać), z formatowaniem sobie poradzisz, więc tego tu nie opiszę. Nie jest to mus, ale skoro producent zaleca…
– Utwórz folder „NDS“ na karcie i tutaj wrzucaj gry – nie jest to konieczne, ale lepiej trzymać porządek:), wszak mogą dojść kolejne foldery: NES, GBC, NEO GEO itp.
– Nie wystarczy wrzucić samych gier, musisz pobrać tzw. kernel R4. Wypakuj i przenieś pliki na kartę pamięci (luzem, nie w żadnym podfolderze).
– włóż kartę do programatora, tak jak na zdjęciu:

– odpal konsolę, menu R4, będzie widoczne jako gra „Touch! Bomberman Land“
– widzisz teraz trzy ikony: w Config/Config możemy zmienić język, czy ustawić „klik“ przy wyborze menu, a także wyłączyć ściemnianie ekranu „sleep“, po czasie. W Config/Skin – zmieniamy skórkę programu. Ikona „Multimedia“, służy do odpalania filmów w formacie *.dpg, czy plików tekstowych, lub *.bmp. Jednakże, w dobie internetu, kto by tam chciał zawracać sobie głowę na konwertowanie filmów. Dlatego ja skasowałem foldery „moonshl2„ i „moonmemo“ z karty pamięci, co by zaoszczędzić trochę miejsca.

Po wejściu w ikonę „Game“, ujrzysz swoje romy. Wciśnij przycisk A, by odpalić grę. Masz sporo gier i przewijanie trwa zbyt długo? Wciśnij zieloną lupę z minusem w dolnej części ekranu.
Wybierając grę wciśnij X, by wejść w menu gry. Opcja SoftReset w niektórych grach musi być wyłączona, by gra się odpaliła, zostaw jednak włączoną, jeżeli wszystko ok. W jednej grze, zauważyłem, że włączenie tej opcji, nieco psuje wyświetlanie ekranu na dole, więc jeżeli również zauważyłeś nieprawidłowość – wyłącz tą opcję.
Wciskając X, dojdziesz do cheatów/kodów, możesz tutaj wybrać nieśmiertelność, czy inne oszustwa, wszystko jest już wgrane i nie trzeba nic pobierać. Po zaznaczeniu, kliknij Save.

Wyżej wspomniałem o SoftResecie, co to takiego? Jest to wyjście z gry do menu R4, bez resetowania konsolki, wciśnij: L+R+A+B+X+Y. Przydatne, gdy chcemy pograć w inną grę.
Programator posiada jeszcze jedną, ciekawą opcję: save w dowolnym momencie (tzw. quick save). Menu odpalasz wciskając L+R+A+B, gdzie możemy zrobić sejwa, lub go wczytać.

Kompatybilność
Kompatybilność z grami, jak na razie 99% – nie zadziałała mi tylko jedna japońska gra muzyczna. Cieszę się, że mimo sprzedaży starego DSa, będę mógł teraz pograć w tamtejsze gry na nowej konsoli. A przecież jeszcze tyle rpgów zostało mi do przejścia:) plus do tego romy ze starszych konsol. Emulacja Pegasusa/NESa, czy Neo-Geo chodzi świetnie.
I tutaj mały minus. Programator emuluje kartridż ze starego DSa, czyli wszelkie emulatory, chodzą jak na starej konsoli, mimo, że 3DS jest kilkukrotnie mocniejszy. Nie zwiększymy zatem, szybkości emulacji SNESa, ani nie odpalimy romów w rozdzielczości 3DSa. Na prawdziwe homebrew dla 3DSa przyjdzie jeszcze czas.
Swój programator zakupiłem na Allegro, u użytkownika eggsample, gość jest oficjalnym sprzedawcą kilku innych programatorów, więc nie ma mowy o podróbce.
Zresztą strona R4 ostrzega przed pirackimi (tfu:) programatorami R4:

Uważaj, by nie natknąć się na podróbkę! :) Zwróć uwagę na adres internetowy.

Uważaj, by nie natknąć się na podróbkę! 🙂 Zwróć uwagę na adres internetowy.

Za pomocą tego programatora odpalimy gry ze starego DSa, a prócz tego, działa emulacja kilku innych konsol. To wszystko za cenę 20-stu złotych. Wychodzi na to, że ten zakup, zmieni naszego 3DSa w maszynkę retro. Zresztą R4, zadziała także i na starych DSach, także polecam zarówno posiadaczom 3DSa, jak i starszego, DSa.