Rozkręcanie i czyszczenie DualShocka 3

Krótki poradnik jak wyczyścić sobie pada od PS3 i przy okazji prawie go zepsuć. Dlatego poniższy tekst NIE polecam osobom, które mają dwie lewe ręce.

Co będzie potrzebne?
* wacik + perfum z zeszłorocznych świąt
* wykałaczka, albo cyrkiel
* płyn do naczyń
* mały, krzyżakowy wkrętak (potocznie zwany śrubokrętem)
* ufajdany pad, wiadomo – może być to SixAxis, lub DualShock3
Wszystkie foty można powiększyć, chociaż nie polecam wrażliwcom i innym pedantom.

Zaczynamy:
Zacznij od zlokalizowania pięciu dziurek z tyłu obudowy. Włóż tam wkrętak i wykręć wszystko, tak jak na foto poniżej. Na fotce widzimy też brud, który musiał wylecieć z jakiejś szczeliny.


Teraz delikatnie rozchyl dwie warstwy obudowy. Z jednej strony powinieneś mieć górną obudowę + gałki, scalaki, baterię (ostrożnie, trzyma się to tylko na dwóch kabelkach), silniczki (jeżeli rozkręcasz DualShocka) – a z drugiej, gołą, dolną obudowę. Pamiętaj, by rozkręcić też jeszcze jedną śrubkę na układzie scalonym.O Jezu, jaki ufajdany! Potraktuj go wykałaczką i wyskub co się da. A na koniec napuść gorącej wody w zlewie, trochę płynu do naczyń i pozwól zaznać Dualowi trochę kąpieli. Mam nadzieję, że nie wrzuciłeś tej górnej części? Tutaj musimy przecież odczepić silniki i uważać przy tym na spusty. Jest z tym trochę roboty i jeżeli nie czujesz się na siłach to lepiej zakończ tutaj swoje czyszczenie.

O tu ten dzyndzel.

O tu ten dzyndzel.

W silnikach, musisz docisnąć taki biały dzyndzel, co by ów silniczek odskoczył od obudowy.


Nie no, nie wierzę. Pięć lat używania pada, a pod przyciskami jakaś kolonia bakterii, zeschnięty pot w postaci grudek. A ja się dziwiłem, czemu ten „x” tak jakoś wolno reaguje. Odczep wszystkie przyciski i górną obudowę, również możesz włożyć do zlewu.


Taka kąpiel musi być niezwykle przyjemna dla naszego pada. Wyszoruj mu plecy, przód. Pomóż sobie wykałaczką lub wacikiem nasączonym perfum. A co zrobić z gumkami i przyciskami? Wyjmij wszystkie prócz L2 i R2. W obawie o zgubienie małych elementów w zlewie (a co jak „x”, czy „o”, przypadkiem trafi do odpływu?), polecam użyć jakiegoś innego pojemnika:

Najczęściej używany przycisk jest najlżejszy?:)

Najczęściej używany przycisk jest najlżejszy?:)

Ktoś wie dlaczego „x” wypłynął na wierzch? Jest za lekki? Czy może starł się od najczęstszego użycia (press x to continue)?

Gałki trochę się już starły.

Gałki trochę się już starły. Możesz je łatwo wyjąć, lekko ciągnąć do siebie.

Zostało nam najgorsze – gałek to ja myć nie będę, jedynie lekko wacikiem przejechałem tu i ówdzie. Ze spustami ostrożnie, ponieważ trudno będzie je potem tak samo ułożyć jak były, dlatego tutaj użyj wykałaczki do czyszczenia brudu.
Ok, po umyciu obudowy, przycisków i wyschnięciu, możemy brać się za składanie elementów. Najpierw ułóż prawidłowo przyciski:

Sorry za rozmazane foto, ale byłem dość zestresowany.

Sorry za rozmazane foto, ale byłem dość zestresowany.


Nie da się ich pozamieniać, przez kształty jakie mamy z tyłu – coś na zasadzie zabawki dla dzieci. Po przyciskach i d-padzie (krzyżaku), przyszła pora na gumki. Nie zapomnij włożyć pierw bardzo ważnego przycisku z logiem PS:

Wczep silniki, dokręć śrubkę.

Wczep silniki, dokręć śrubkę.

Najtrudniejszy moment to odpowiednie włożenie spustów i spasowanie ich z obudową. Ja męczyłem się z tym trochę, R1 przestało działać:/ Kombinowałem, kombinowałem i chyba udało mi się dobrze złożyć.

Wygląda lepiej? No może trochę.

Wygląda lepiej? No może trochę.


Na końcu cieszymy się umytym (i zepsutym, jeżeli mieliśmy pecha) padem.
Dla porównania:

Porównanie.

Porównanie.

Czy mi się zdaje, czy kolory przycisków wypłowiały? Warto było? No nie wiem, trochę to R1 mnie martwi, bo nie zawsze załapie. Po skręceniu śrubek, polecam odpalić jakąś grę i obczaić czy te spusty (czy w ogóle inne przyciski) działają. Jeżeli używasz pada na PC, to możesz to sprawdzić w Panelu Sterowania.